מצוינות, העשרה, התנדבות ומנהיגות

מצוינות והעשרה

 
 

מערכת החינוך העל יסודי בתל אביב-יפו מציעה לתלמידיה מגוון רחב של מקצועות, תכניות ומסלולי לימוד.

מנהלי העתיד

הסטורי שלנו - סיירת תקשורת עירונית מובילה, אשר תכשיר את התלמידים לדווח, לשתף, לסקר וליצור תוכן מקצועי על הנעשה בבתי הספר בעיר. את התכנית ילווה כתב התרבות של חדשות ערוץ 12, יונתן ריגר.

חמד"ע - המרכז לחינוך מדעי

המרכז החדשני משמש תלמידים אשר בחרו ללמוד כימיה ופיזיקה בהיקף מוגבר, וכן תלמידי פיזיקה מצטיינים בחטיבת הביניים. בנוסף, משמש חמד"ע כמרכז השתלמויות למורי המדעים בכל אזור תל-אביב והמרכז. בין פעילויות המרכז:

 • תכנית לימודים לבגרות בפיזיקה ובכימיה
 • שיעורי עזר
 • קורסי בחירה
 • לימודי "מח" - מדע חישובי
 • סדנאות וסיורים מדעיים
 • הרצאות מדעיות וחשיפה לתחומי עניין הקשורים במדע

בחמד"ע ספרייה ייחודית, הכוללת 60 כתבי עת מדעיים בין-לאומיים. כל כיתת מדע במרכז היא חלל רב-תכליתי המאפשר שילוב של עבודת מעבדה ומחשבים עם פעולות הוראה ולמידה מכל סוג.
חמד"ע - רחוב הפרדס 7, תל אביב 64245 טלפון 03-5210800, פקס 03-5210810, www.hemda.org.il

פל"א - מרכזי למידה ותגבור

פל"א (פעילות לימודית אחרת) היא תוכנית המפעילה 12 מרכזי למידה ותגבור עירוניים לתלמידי ז'-יב'. המרכזים פועלים אחר הצהריים במרכזים הקהילתיים ובבתי הספר.
מטרת התכנית היא קידום התלמידים לזכאות לתעודת בגרות מלאה ואיכותית באמצעות למידה בקבוצות קטנות וממוקדות רמה, עם מורים מקצועיים ובניית תכנית אישית לכל תלמיד. התכנית מסובסדת על ידי עיריית תל אביב יפו.
 

תלמידי כיתות ז'-ט' - קידום הישגים

קבוצות לימוד קטנות, רכזים המלווים את התלמידים בתהליך תוך מעקב לימודי ורגשי קבוע, פעילויות חברתיות מהנות ומקדמות, מערך השתלמויות שנתי לצוות התכנית.

 • קבוצות לימוד קטנות (8-6 תלמידים) וממוקדות באנגלית, מתמטיקה ולשון
 • אסטרטגיות למידה
 • מועדוני שיעורי בית
 • הכנה למבחנים
 • בניית תכנית לימודים במרכז הלמידה ובבית הספר למיצוי היכולות האישיות של כל תלמיד
 • ליווי ומעקב בבית הספר לעידוד להישגים

תלמידי כיתות י'-י"ב - הכנה למבחני הבגרות

מורים מקצועיים בעלי ניסיון בהגשה לבגרות, רכזים איכותיים המבצעים מעקב לימודי ורגשי אחר כל תלמיד, רכזת פדגוגית האחראית לבניית תכנית לימודים והעברת מערך השתלמויות שנתי לצוות התכנית, מרתונים לבגרויות, הכנה למועדי חורף, קיץ ומועדי ב'.

 • קבוצות לימוד קטנות (8-6 תלמידים) וממוקדות בכל הרמות באנגלית, מתמטיקה לשון ועוד
 • סיוע פרטני לפי הצורך
 • מרתוני למידה
 • תרגול שאלוני בגרות

מרכזי פל"א נמצאים במרכזים הקהילתיים הבאים

לפרטים נוספים - ניתן ליצור קשר עם המרכזים הקהילתיים

לפייסבוק של פל"א

לאינסטגרם של פל"א

.

התנדבות, מנהיגות ומעורבות חברתית

 
 

מחקרים מוכיחים כי מעורבות חברתית מסייעת בגיבוש עולם ערכים הדוגל במימוש של אחריות, ערבות הדדית, יוזמה ונתינה. היא מחזקת את החוסן הנפשי, תורמת לצמצום התנהגויות סיכוניות, מעלה את המוטיבציה לשיפור הישגים ומגבירה את תחושת העצמאות. עוד נמצא כי בני נוער שחונכו למעורבות חברתית בגיל צעיר התנדבו גם בגיל המבוגר ויחסם לחברה ולקהילה בבגרותם היה רגיש ומתחשב.
בשנת 2010 החל מינהל החינוך מהלך להעמקת נושא ההתנדבות בקרב תלמידי העל יסודי.
 

המטרות

 • העלאת אחוז בני הנוער המתנדבים בקהילה.
 • יישום המעורבות בשטח; כל תלמיד בשכבות ז' – ט' לוקח חלק בארבע או בחמש פעילויות התנדבותיות במהלך שנת הלימודים.
 • פיתוח שיח התומך בחוויות התלמיד המתנדב; שיעורי החינוך עוסקים  בנושא הנתינה והמעורבות החברתית ובהתמודדות עם מגוון החוויות הקשורות בהתנדבות.
 • יצירת מאגר מקומות השמה להתנדבות; כדי לאפשר שילוב כל תלמיד על פי יכולתו, כישרונותיו ותחומי העניין שלו.

 בשנת 2014 פרסם משרד החינוך תוכנית חדשה למעורבות התלמידים בכתות י' - י"ב, כתנאי לקבלת תעודת בגרות ותעודת סיום של 12 שנות לימוד.

 

איך זה עובד?

כל תלמיד  בכתה י׳ בוחר מקום התנסות ובמהלך השנה תורם מכישוריו 60 שעות לקהילה. בנוסף לכך, לומד 21 שעות על סוגיה חברתית המעניינת אותו ואת חבריו, ולאחר חקר הנושא מעלה הקבוצה רעיון ליוזמה חברתית, אותה הם מיישמים ב- 9 שעות נוספות.

בכתה י"א מלבד 30 שעות של התנסות פרטנית ו- 9 שעות של למידה בנושא מסוים, כל קבוצת תלמידים יוזמת מיזם נוסף ומיישמת אותו ב- 21 שעות נוספות.

שכבת י"ב תצטרף לתכנית בשנת הלימודים הבאה (תשע"ז), והתלמידים יצטרכו ליישם יוזמה חברתית בקבוצה במהלך 30 שעות.    

 

מועצות תלמידים

על פי חוזר מנכ״ל כל בית ספר מחויב במועצת תלמידים בית ספרית, במטרה לפתח מנהיגות המתמודדות ציבורית במשטר דמוקרטי. חברי מועצת התלמידים נבחרים בצורה דמוקרטית על ידי התלמידים עצמם ופועלים למען ייצוג התלמידים למול ההנהלה וארגון פעילויות חברתיות. בני נוער הנבחרים על ידי חבריהם מתנסים בקבלת החלטות, בביצוע תוכניות, בדיווח לבוחריהם, בחשיפה לביקורת - כל זאת בליווי של מבוגר (מנחה-מלווה) המסייע להם להבין את הלקחים, לבחור אמצעים מתאימים למשימה, והעיקר - לבחון כל מעשה בחינה ערכית.

 

במהלך נובמבר נקיים סמינר בין יומיים שמטרתו להעצים את חברי המועצות הנבחרים, לתת להם כלים לפעילות ולבחירת חברי מועצת הנוער העירונית מתוך כלל חברי מועצות התלמידים הבית ספריות.

 

הכנה לצה"ל

 נתוני הגיוס בעיר תל אביב יפו גבוהים, ועומדים על יותר מ- 94 אחוזים בבתי הספר העירוניים. המחלקה לחינוך על יסודי מקדישה רבות לעידוד הגיוס בכלל ולעידוד גיוס משמעותי בפרט. בבתי הספר בהם לומדים תלמידים מכתה ט' – י"ב מבקרים מדריכי נוער מטעם צה"ל פעמיים בשבוע. בבתי ספר רבים פועלים גרעיני נח״ל ומורות חיילות ארבעה ימים בשבוע. כל בתי הספר מכינים את התלמידים לצו הראשון, לשאלון המנילה, ליום המאה (המיועד למתגייסות) ומציגים בפני התלמידים את מגוון החיילות והתפקידים בצה״ל.
 

{{ pb.phoneBookClient.title }}

{{item.headerStr}}

{{ item.LinkTitle.Value }}

{{item.phone1.Caption}}:

{{ item.phone1.Value }} {{ item.extension1.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension1.Value : '' }}

{{ item.phone2.Value }} {{ item.extension2.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension2.Value : '' }}

{{ item.phone3.Value }} {{ item.extension3.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension3.Value : '' }}

{{ item.phone4.Value }} {{ item.extension4.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension4.Value : '' }}

{{ item.phone5.Value }} {{ item.extension5.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension5.Value : '' }}

{{item.phoneHours.Caption}}:

{{item.email.Caption}}:

פקס:

{{item.officeHours.Caption}}:

{{item.messages.Caption}}:

{{item.postAddress.Caption}}:

כתובת:

{{ item.FullAdress.Value }}

קישורים:

{{ note.LinkTitle.Value }}:

שירותי המרכז:

{{ item.servicesProvided.Value }}

טפסים מקוונים: