קומפוסטרים

בעיית הפסולת

 
 

בישראל מוטמנים מידי שנה 4.8 מיליון טון פסולת ביתית, מתוך הפסולת הביתית, רק 20% ממוחזר!
סקר הרכב הפסולת הארצי של ישראל משנת 2013 מראה כי 50% ממשקל הפסולת הביתית היא פסולת אורגנית: שאריות מזון וירק, אוכל שפג תוקפו, קליפות, ניירות ופסולת גינה. כלומר כ-50% ממשקל הפסולת הביתית שלכם יכולה להגיע לקומפוסטר.   פעולה פשוטה של קמפוסט הפסולת האורגנית היא אחת השיטות היעילות להפחתת כמות הפסולת המוטמנת ולהפחתת הנזק לסביבה. כך לא תצטרכו להתמודד עם שקיות זבל כבדות, מטפטפות ובעלות ריח לא נעים וגם הצמחים שלכם ירוויחו מדשן איכותי.

 
 

מהו קומפוסט?

קומפוסט הוא תוצר פירוק של חומרים אורגניים כגון שאריות מזון, ירקות, פירות, גזם ועלים העוברים תהליך טבעי של פירוק ביולוגי על ידי מיקרו אורגניזמים בתנאים של חום, לחות ואוורור.
ביצירת הקומפוסט משתתפים אוכלוסיות רבות של חרקים ותולעים, אשר מפרקים את הפסולת האורגנית באופן טבעי, בנוכחות אוויר. כאשר הקומפוסט מוכן הוא מכיל בערך 60-70 אחוזים של חומר אורגני. הקומפוסט הוא שלב ראשון בתהליך הפיכת החומר האורגני ל"אדמה" שאנו מכירים.
הקומפוסט משמש לדישון האדמה ומכיל מינרליים רבים וטובים.

 
 

מהו קומפוסטר?

קומפוסטר (מדשן) הוא מתקן למיחזור פסולת אורגנית והוא משמש כמיכל בו ניתן להשליך את הפסולת האורגנית ללא חשש מריחות או התרבות מזיקים. שימוש בקומפוסטר יכול לחסוך הטמנה של כטון פסולת אורגנית למשפחה בשנה.

כיצד להפריד פסולת אורגנית בבית?

מפרידים את הפסולת האורגנית משאר הפסולת ומשליכים לקומפוסטר. דרך קלה ונוחה לעשות זאת  היא להציב פח קטן נוסף ליד הפח הרגיל. בסיום הארוחות במקום להשליך את הפסולת לפח הרגיל, יש להשליך אותה לפח האורגני. פעם ביום או יומיים (תלוי בקצב התמלאות הפח) יש לגשת לקומפוסטר ולרוקן את הפח לתוכו. חשוב לזכור שעל כל כמות של פסולת אורגנית, להכניס כמות זהה של גזם. 

מה מכניסים לקומפוסטר וכיצד מקמפסטים נכון?

מקמו את הקומפוסטר במקום מוצל, על אדמה, באזור נגיש ונוח. העבירו את כל השאריות האורגניות לפח זה. לקומפוסטר יש להכניס רק מוצרים אורגניים צמחיים כגון: שאריות של מזון צמחוני בלבד (ללא מוצרים מן החי), שאריות וקליפות של פירות וירקות, גזם דק ועלים.
חשוב לזכור- בכל פעם שאתם מכניסים שאריות מזון אורגני, יש לכסות אותו בכמות גזם השווה לנפח הפסולת שהשלכתם. לשם כך, מומלץ לרכז לצד הקומפוסטר באופן קבוע, ערימה של גזם (עלים, דשא קצוץ, ענפים רכים). לאחר כשישה חודשים ניתן לפתוח את חלקו התחתון של הקומפוסטר ולהוציא את החומר הדשן. מידף נוסף תוכלו למצוא בדף ההנחיות לתפעול קומפוסטר המצורף מטה.

מהי תכנית הקומפוסטציה העירונית?

 
 

תכנית הקומפוסטציה העירונית מאפשרת לתושבים לרכוש במחיר מסובסד קומפוסטרים לצורך הפרדה קלה ויעלה של הפסולת האורגנית הביתית ובכך להפחית את כמות הפסולת הביתית הנשלחת להטמנה, לעודד מחזור ולסייע ביצירת עיר ירוקה יותר.
 

מה כוללת התכנית?

 • בניינים משותפים ובתים פרטיים יכולים לרכוש קומפוסטרים מסובסדים מהעירייה, ולקבל ליווי במידת הצורך. מעוניינים לרכוש קומפוסטר בעלות מסובסדת לבית משותף או פרטי? פנו אלינו בדואר אלקטרוני :compostlv@gmail.com

 • נאמני קומפוסטרים - תושבים בעלי תחושת מחויבות סביבתית המתנדבים לתפעל ו קומפוסטרים ציבוריים שיוצבו בגינה הציבורית הקרובה לביתם (רוצים להצטרף? פנו באמצעות פרטי הקשר המופיעים מטה)
 • הצבת קומפוסטרים במוסדות חינוך (בתי ספר וגני ילדים
 • הצבת קומפוסטרים במרחב הציבורי (מתנ"סים ושטחים פתוחים, גינות קהילתיות)

מעוניינים להצטרף לתכנית? פנו לרכזת הקומפוסטציה העירונית באמצעות פרטי הקשר המופיעים מטה.

תהליך רכישת קומפוסטר

 
 

1. קבלת החלטה - על בעלי הבית הפרטי או דיירי הבניין לקבל החלטה על מחזור זבל אורגני באמצעות קומפוסטר משותף בחצר ולמנות נציג שיתפקד כאחראי קומפוסטר. חשוב לעדכן את כל דיירי הבניין על המהלך ולקבל את אישורם בעל פה ואת חתימתם של כל חברי ועד הבית.  ניתן להתייעץ עם רכזת הקומפוסטציה העירונית לפני קבלת ההחלטה.
2. פניה לעירייה - אחראי הקומפוסטר של הבניין יפנה לרכזת הקומפוסטציה, באמצעות פרטי הקשר המופיעים מטה או באמצעות טופס הבקשה המקוון להצטרפות לתוכנית.
3. רכישת הקומפוסטר - יש למלא את טופס ההתחייבות הרלוונטי המופיע מטה (במקרה של טופס לבניין משותף, יש להחתים עליו את אחראי הקומפוסטר של הבניין ואת ועד הבית). את טופס ההתחייבות החתום יש להעביר למייל compostlv@gmail.com. לאחר קבלת טופס ההתחייבות חתום, יישלח אליכם שובר תשלום בדואר. את השובר ניתן לשלם בכל בנק אחר. ניתן גם לשלם ללא שובר בבנק הדואר ישירות לחשבון הבנק שמספרו 5-20110-6.

מחירי הקומפוסטרים:

 

 • קומפוסטר בקיבולת 450 ליטר - 137 ₪
 • קומפוסטר בקיבולת 620 ליטר - 165 ₪
 • קומפוסטר בקיבולת 1,050 ליטר - 255 ₪
 • קומפוסטר בקיבולת 2,000 ליטר - 726 ₪


4. איסוף הקומפוסטר- לאחר ביצוע התשלום, יתאם אחראי הבניין מול האחראי במחסן הלוגיסטי את איסוף הקומפוסטר. כתובת מדויקת תינתן על יד רכזת הקומפוסטציה בשלב הרלוונטי. למחסן יש להגיע עם העתק שובר התשלום. הקומפוסטר מגיע מפורק, בליווי הוראות הרכבה פשוטות ונכנס לרכב רגיל בקלות.
5. הצבת והרכבת הקומפוסטר – את הקומפוסטר מרכיבים עצמאית ניתן להעזר בסרטון הדרכה להרכבת הקומפוסטר
6. הסברה והדרכה - בכל שלב תוכלו לשוחח עם רכזת הקומפוסטציה בכל שאלה, הערה או בקשה.
שימו לב!

 • העירייה תלווה באופן שוטף את הבניינים המשותפים שיבחרו להשתלב בתכנית ותספק להם הדרכה וייעוץ ככל הנדרש.
 • הקומפוסטר יהיה בבעלות הדיירים ובאחריותם. אם הבניין מפסיק להשתמש בקומפוסטר מסיבה כלשהי, אין להשאירו כמטרד בחצר הבניין. יש להודיע על הפסקת השימוש לרכזת הקומפוסטציה של העירייה, אשר תוכל למצוא עבורו בית חדש.

{{ tab.tablesClient.title }}

סינון עבור טבלת "{{ tab.tablesClient.title }}"
 • מסנן לפי שדה {{ filter.Name }}. לפתיחת המסנן יש ללחוץ Enter, המעבר בין האפשרויות מתבצע בעזרת Tab ולחיצת Enter לבחירה. לסגירה יש ללחוץ Esc.

  {{ filter.Name }}:

חיפוש
{{ tab.tablesClient.title }}
{{ header.Caption }}  

{{ im.imageGalleryClient.title }}

עוד בנושא

 • {{ item['summary'].Value != "" && fp.displayDescription == 'True' ? fp.commonFunc.TruncateString(item['Title'].Value, 20) : item['Title'].Value}}

  {{ fp.commonFunc.TruncateString(item['summary'].Value, 35) }}

  פרטים נוספים
{{ pb.phoneBookClient.title }}
{{item.headerStr}}

{{ item.LinkTitle.Value }}

{{item.phone1.Caption}}:

{{ item.phone1.Value }} {{ item.extension1.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension1.Value : '' }}

{{ item.phone2.Value }} {{ item.extension2.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension2.Value : '' }}

{{ item.phone3.Value }} {{ item.extension3.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension3.Value : '' }}

{{ item.phone4.Value }} {{ item.extension4.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension4.Value : '' }}

{{ item.phone5.Value }} {{ item.extension5.Value != ''? ', ' + pb.phoneBookClient.shluha + ' ' + item.extension5.Value : '' }}

{{item.phoneHours.Caption}}:

{{item.email.Caption}}:

פקס:

{{item.officeHours.Caption}}:

{{item.messages.Caption}}:

{{item.postAddress.Caption}}:

כתובת:

{{ item.FullAdress.Value }}

קישורים:

{{ note.LinkTitle.Value }}:

שירותי המרכז:

{{ item.servicesProvided.Value }}

טפסים מקוונים:

{{ pb.phoneBookClient.title }}
{{item.headerStr}}

{{ pb.getName(item); }}

 • {{ pb.phoneBookClient.titleTab1 }}
{{ item.imgalt }}
alternative text

{{item.Adjective.Value}} {{item.LinkTitle.Value}}

{{item.position.Value}}

{{item.email.Caption}}:

{{item.phone1.Caption}}:

{{item.phone1.Value}}

{{item.fax.Caption}}:

{{item.fax.Value}}

כתובת:

{{ item.address1.Value }}

{{ item.building.Value }}

קומה {{ item.floor.Value }}

חדר {{ item.room.Value }}

{{item.longURL.Caption}}: