תל אביב-יפו ותכניות המסגרת למחקר ופיתוח של האיחוד האירופי

 עיקר הפעילות המחקרית של האיחוד האירופי מתבצעת באמצעות תכניות המסגרת למחקר ופיתוח -
EU Framework Programmes(FP). אלו הן התכניות הגדולות ביותר בעולם לשיתוף פעולה מדעי וטכנולוגי, ומהוות את גורם המימון המרכזי של המרחב האירופי למחקר- European Research Area  - ERA.
ישראל הצטרפה לתוכניות אלו כחברה נלווית מאז 1996, החל מתוכנית המסגרת הרביעית- FP4.
חברות זו מאפשרת לגופים ישראליים להשתלב במסגרות המחקר, הפיתוח והשיווק האירופאיות.

 

תוכניות המסגרת פועלות במתכונת של הגשת הצעות מחקר לקולות קוראים המגדירים תחומי מחקר בהם מעוניינים יוזמי התוכניות והן מנוהלות במשותף על ידי ISERD – המינהלת הישראלית המופקדת על שילוב מדינת ישראל במרחב האירופי למחקר עם גופים וארגונים מגוונים באיחוד האירופי.
בזכות המחקר המשותף בין החברים בקבוצות המחקר ( קונסורציומים ), חברי הקבוצה נהנים מחשיפה ומיצירה של ידע טכנולוגי, מעבודה משותפת עם מכוני מחקר, אוניברסיטאות, מוסדות ציבוריים, חברות תעשייה, ספקים, משתמשי קצה וגופים אירופיים.

כמו כן הם נהנים מיצירת מוניטין וכן משימוש במתקנים ובמרכזי מו"פ ייחודיים של האיחוד האירופי. כל אלה יחד הופכים את ההשקעה בתכנית לכדאית עבור כל החברות המעורבות, גופי המחקר והממשלות התומכות.

 

תכניות המסגרת מתחדשות מדי מספר שנים. התכנית הנוכחית- HORIZON 2020  החלה לפעול בשנת 2014 ומתעתדת לפעול עד שנת 2020 בתקציב כולל של כ-80 מיליארד אירו. תכנית שמינית זו מעניקה מימון ליצירת מאגדים - קונסורציום עם שותפים אירופים - הכוללים חברות פרטיות, גופי מחקר ופיתוח תעשייתיים ואקדמיים ומשתמשי קצה. התוכנית כוללת שלושה מסלולי על: מדע, תעשיה ומענה לאתגרים חברתיים.

תוכנית המסגרת הקודמת- FP7  פעלה בין השנים 2013 – 2007 בתקציב כולל של 50 מיליארד אירו .

 

מגמת האיחוד האירופי העומדת בבסיס כל התוכניות הללו הינה לייצר קשרים בינלאומיים מתמשכים ומקצועיים בין הערים השונות ולקדם יוזמות משותפות כגון חילופי ידע, פיתוח אזורי, תיירות בין הערים, חיזוק תהליך השלום, ופרוייקטים למען הדמוקרטיה וזכויות הפרט.

 

מאז הצטרפותה של מדינת ישראל לתכניות המסגרת, הוזמנה עיריית תל אביב-יפו להשתתף במספר פרוייקטים של האיחוד האירופי במגוון תחומים כגון תחבורה, איכות הסביבה, זיהום אוויר, תשתיות, בנייה ירוקה, חינוך, רווחה, ביטחון וחירום.
כיום, עיריית תל אביב-יפו הינה שותפה פעילה בפרויקט 2MOVE2CIVITAS  העוסק בתחבורה נגישה
ובת-קיימא. פרויקט ניידות אירופאי זה תומך בקידום מדיניות תחבורתית חדשנית ובשיפור הניידות העירונית. הפרויקט מציע מסגרת ללימוד ולשיתוף הידע בין הערים המשתתפות כולל שיטות חדשניות למדידה ולהערכת ביצועים. בפרויקט זה משתתפות 4 ערים: שטוטגרט (גרמניה), ברנו (צ'כיה), מלגה (ספרד) ותל-אביב-יפו (ישראל)

 

העירייה פעילה גם במסגרת תוכנית הנוער יורו-מד (Euromed Youth Programme) המקדמת שותפות בין עמים באמצעות חילופי נוער, שירותי התנדבות ואמצעי תמיכה.
מטרת התוכנית היא לתמוך ולחזק את תרומתם של ארגוני נוער ושל צעירים בכלל לפיתוח החברה והדמוקרטיה במרחב האירופי – ים-תיכוני. היא שואפת לעודד הבנה הדדית ומלחמה נגד סטריאוטיפים, לקדם אזרחות פעילה בקרב צעירים ולתרום לפיתוח מדיניות הנוער במדינות השותפות.
פרוייקטים רבים של חילופי נוער במסגרת מינהל החינוך כבר מומנו באמצעות תוכנית זו.


למידע נוסף:
אתר האיחוד האירופי:   www.ec.europa.eu
אתר ISERD - המינהלת הישראלית למו"פ האירופי - http://www.iserd.org.il/
אתר נציבות האיחוד האירופי בישראל:  www.delisr.ec.europa.eu


לפניות בנושא תכניות האיחוד האירופי ושיתופי פעולה עם עיריית תל-אביב-יפו:

{{ pb.phoneBookClient.title }}
{{item.headerStr}}

{{ pb.getName(item); }}

  • {{ pb.phoneBookClient.titleTab1 }}
{{ item.imgalt }}
alternative text

{{item.Adjective.Value}} {{item.LinkTitle.Value}}

{{item.position.Value}}

{{item.email.Caption}}:

{{item.phone1.Caption}}:

{{item.phone1.Value}}

{{item.fax.Caption}}:

{{item.fax.Value}}

כתובת:

{{ item.address1.Value }}

{{ item.building.Value }}

קומה {{ item.floor.Value }}

חדר {{ item.room.Value }}

{{item.longURL.Caption}}: