תכנית למרכז קהילתי לספורט ימי עממי

  

 

כחלק מהחזון העירוני לפתיחת רצף הטיילות לאורך החוף התל-אביבי, החלו לאחרונה עבודות הריסת מבנה הדולפינריום, המהווה מפגע ומטרד החוסם את קו החוף והמבט אל הים. במקומו יוקם פארק חופי והמשך רצף הטיילת הפתוחה וכן מרכז ספורט ימי קהילתי.

מפגש ציבורי

  
 

 בתאריך 03.06.2018 התקיים באשכול פיס בביה"ס עירוני א' מפגש ציבורי להצגת התוכניות למבנה המרכז הקהילתי לספורט ימי עממי החדש והרחבת פארק צ'ארלס קלור. ​סיכום המפגש הציבורי.​

הריסת מבנה הדולפינריום יוצאת לדרך


המרכז לספורט ימי קהילתי מיועד לפעילות ספורט עממית כגון גלישת גלים וסאפ. המרכז עתיד לשרת הן את בגולשים והן את תלמידי בתי הספר בעיר, אשר ייחשפו באמצעותו לפעילות ספורט ימי. תהליך הקמת המרכז ילווה בשיתוף והתייעצות עם הציבור. 

מבנה הדולפינריום הנטוש חוצץ בין העיר לבין הים ומהווה את החסם האחרון לפתיחת רצף הטיילות לאורך החוף התל-אביבי.

ההריסה, הצפויה להימשך כחודשיים, תכלול את פינוי והריסת המבנה, אשר מהווה כיום מפגע, כאשר במקומו תקים העירייה פארק חופי, מרכז ספורט ימי קהילתי וטיילת חוף ציבורית אשר תשלים את רצף הטיילות לאורך החוף התל אביבי.
 
התכנון מחדש את חוף הדולפינריום כחוף ציבורי נוח ונגיש יותר הכולל פעילות ספורט ימי ואתגרי, מטיילים ומתרחצים ברצועה רחבה דייה שיכולה להכיל תנועה ערה וגם שהייה ממושכת ללא הפרעה. החוף יוקף אזורי ישיבה ופעילות בצורת משטחים וטריבונות.

המרכז לספורט ימי קהילתי מיועד לפעילות ספורט עממית לקהילה רחבה העוסקת בספורט הגלישה והסאפ בעיר תל-אביב-יפו בכלל ובאזור זה של העיר בפרט.

המרכז עתיד לשרת הן את הגולשים והן את תלמידי בתי הספר בעיר, אשר ייחשפו באמצעותו לפעילות ספורט ימי. משעות אחר הצהרים, יתקיימו פעילויות חוגיות לגולשים וחותרים מתחילים , כמו גם מתן שירותים מלאים למנויים במועדון עד שעות השקיעה. המרכז יופעל באמצעות מינהל קהילה תרבות וספורט במחירים השווים לכל נפש.


המבנה יתוכנן באופן מינימליסטי כחלק מאלמנט הצללה. חלקו המערבי של המבנה בו תעבור הטיילת יהווה את המרפסת שתעוצב כמסגרת הפונה מערבה ומאפשרת פתיחות מרבית ונקודת צפייה לחוף החדש והמורחב, הן להולכי הטיילת מצפון ומדרום והן למצטרפים לטיילת מכיוון העיר, ממזרח. שטח המבנה יורחב על ידי אלמנט ההצללה הכלול בו ובכך יתווספו מקומות מוצלים לא-פורמליים, אזורי טווח שניתן יהיה לנצל לפעילות המרכז המשמש רחבת הטיילת ורחבת המסעדה הנפתחת אליו.

במסגרת עבודות ההריסה ובהתאם להיתר, רוב העצים המצויים מחוץ למבנה יגודרו ולא ייכרתו. רשיון כריתה התבקש רק עבור 4 עצים שצמחו בתוך המבנה עצמו ובצמוד לו.

יש לציין כי תכנית העיצוב של מרכז הספורט הימי טרם אושרה סופית במוסדות התכנון. בימים אלה מתקיימים מפגשי התייעצות עם הציבור בדגש על השימושים בשטחים הציבוריים הפתוחים.
הפרויקט המפורט יוצג במלואו לציבור במפגש התייעצות שיתקיים ביום ראשון, 3.6.18.  (ראו את הפרטים המלאים אודות המפגש בראש הדף)

פינוי שטח הדולפינריום (6,000 מ') מתאפשר על ידי הפיכתו לשטח ציבורי פתוח (שצ"פ), והעברת זכויות הבנייה לשטח הקיים מזרחה, מעברו השני של רחוב הרברט סמואל- הירקון 1-2, במטרה להקים במקום פרויקט מעורב של מלונאות ומגורים על פני שני מגדלים, בהיקף ובגובה התואם את מדיניות העירייה לאורך החוף.